#фотонаденот Instagram Photos & Videos

фотонаденот - 102.6k posts

Top Posts

 • 🇨🇿🇨🇿🇨🇿
 • 🇨🇿🇨🇿🇨🇿
 • 1,923 157 7 November, 2019
 • Она што секогаш сум го сакал кај готвењето е тоа што со неколку состојки може да се дојде до инзвонреден вкус. Оваа торта без печење е токму она што Ви е потребно за кога ќе треба да подготвите нешто брзо за вечерашна седенка со пријателите.

Потребни состојки:

250 гр. бисквити
млеко за потопување
1 пудинг од чоколадо
500 мл. млеко
200 гр. шеќер
2 пакетчиња ванилин шеќер
150 гр. омекнат путер
карамел за декорација

За чоколадната глазура:

100 гр. чоколадо за готвење
3 лажици млеко
( овие две состојки се топат на пареа)

Најпрво во тенџере на оган загрејте го шеќерот, се до оној момент кога ќе започне да се топи и прави како карамел. Со дрвена лажица убаво промешајте и бидете сигурни дека целиот шеќер е растопен. Додадете половина од млекото, а во другата половина разредете го прашокот за пудинг. Растворениот пудинг додадете го во смесата заедно со пакетчињата ванилин шеќер. Мешајте со жица за матење додека целата смеса не се згусне. Тргнете од оган и покријте го сварениот пудинг со хартија за свежа храна и оставете го комплетно да се излади. Во меѓувреме изматете го путерот со миксер додека не стане пенест. Во путерот додадете го и пудингот од чоколадо , но комплетно изладен. Добро промешајте ја целата смеса додека не добиете густ и мек фил. Во правоаголно тавче наредете еден ред од бисквитите потопени во млеко. Нанесете од филот , па повторно ред бисквити и се така додека не го потрошите филот и бисквитите. На крајот полејте ја тортата со чоколадна глазура и декорирајте со карамел.

Добар апетит и забавно готвење!

#daveskitchen #food #cake #nobakecake #delish #yummy #foodporn #instafood #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото #инстамомент #инстаграм
 • Она што секогаш сум го сакал кај готвењето е тоа што со неколку состојки може да се дојде до инзвонреден вкус. Оваа торта без печење е токму она што Ви е потребно за кога ќе треба да подготвите нешто брзо за вечерашна седенка со пријателите.

  Потребни состојки:

  250 гр. бисквити
  млеко за потопување
  1 пудинг од чоколадо
  500 мл. млеко
  200 гр. шеќер
  2 пакетчиња ванилин шеќер
  150 гр. омекнат путер
  карамел за декорација

  За чоколадната глазура:

  100 гр. чоколадо за готвење
  3 лажици млеко
  ( овие две состојки се топат на пареа)

  Најпрво во тенџере на оган загрејте го шеќерот, се до оној момент кога ќе започне да се топи и прави како карамел. Со дрвена лажица убаво промешајте и бидете сигурни дека целиот шеќер е растопен. Додадете половина од млекото, а во другата половина разредете го прашокот за пудинг. Растворениот пудинг додадете го во смесата заедно со пакетчињата ванилин шеќер. Мешајте со жица за матење додека целата смеса не се згусне. Тргнете од оган и покријте го сварениот пудинг со хартија за свежа храна и оставете го комплетно да се излади. Во меѓувреме изматете го путерот со миксер додека не стане пенест. Во путерот додадете го и пудингот од чоколадо , но комплетно изладен. Добро промешајте ја целата смеса додека не добиете густ и мек фил. Во правоаголно тавче наредете еден ред од бисквитите потопени во млеко. Нанесете од филот , па повторно ред бисквити и се така додека не го потрошите филот и бисквитите. На крајот полејте ја тортата со чоколадна глазура и декорирајте со карамел.

  Добар апетит и забавно готвење!

  #daveskitchen #food #cake #nobakecake #delish #yummy #foodporn #instafood #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото #инстамомент #инстаграм
 • 1,338 12 4 November, 2019

Latest Instagram Posts

 • Подгответе мини пити со џем од сливи. Одлично печиво да се засладите оваа есен. 👌🏼👨🏽‍🍳🌶😍 Потребни состојки: 
300 г брашно 
250 г путер 
3 лажици шеќер 
2 лажички црвен пипер @sika_spices 🌶
2-3 лажици студена вода
прстофат сол 
За филот: 
10-тина лажици џем од сливи 
1 лажичка црвен пипер @sika_spices 🌶

Најпрво, во длабок сад ставете го брашното, црвениот пипер, шеќерот, солта и путерот. Втријувајте го путерот во брашното и оформете тесто. Додајте ја водата за полесно да оформите тесто. Оставете да се стегне во ладилник околу 20 минути. 
Тестото поделете го на 5-6 помали делови и секој расукајте го во округла кора. Во средишниот дел ставете од џемот и малку од црвениот пипер. Завиткајте ги рабовите на секоја пита како на фотографијата и ставете ги питите во тавче обложено со хартија за печење и оставете да се стегнат питите околу 30 минути во ладилник. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете ги мини питите околу 20-тина минути. 
Добар апетит и забавно готвење!

#daveskitchen #sikaspices #food #jampies #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото
 • Подгответе мини пити со џем од сливи. Одлично печиво да се засладите оваа есен. 👌🏼👨🏽‍🍳🌶😍 Потребни состојки:
  300 г брашно
  250 г путер
  3 лажици шеќер
  2 лажички црвен пипер @sika_spices 🌶
  2-3 лажици студена вода
  прстофат сол
  За филот:
  10-тина лажици џем од сливи
  1 лажичка црвен пипер @sika_spices 🌶

  Најпрво, во длабок сад ставете го брашното, црвениот пипер, шеќерот, солта и путерот. Втријувајте го путерот во брашното и оформете тесто. Додајте ја водата за полесно да оформите тесто. Оставете да се стегне во ладилник околу 20 минути.
  Тестото поделете го на 5-6 помали делови и секој расукајте го во округла кора. Во средишниот дел ставете од џемот и малку од црвениот пипер. Завиткајте ги рабовите на секоја пита како на фотографијата и ставете ги питите во тавче обложено со хартија за печење и оставете да се стегнат питите околу 30 минути во ладилник. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете ги мини питите околу 20-тина минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

  #daveskitchen #sikaspices #food #jampies #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото
 • 139 2 11 hours ago
 • 📍Tallinn, Estonia 🇪🇪 ————————————————————————
Tallinn’s Old Town is divided into two areas – the lower town and the upper town (also called Toompea). Those two towns were once separated by gates, almost like two different cities. Nowadays, the combination of the upper town on the high limestone hill and the lower town at its foot form an expressive skyline that is visible from a great distance both from land and sea. The lower town (all-linn) is one of the best preserved medieval towns in Europe, also listed as a UNESCO World Heritage Site since 1997.
 • 📍Tallinn, Estonia 🇪🇪 ————————————————————————
  Tallinn’s Old Town is divided into two areas – the lower town and the upper town (also called Toompea). Those two towns were once separated by gates, almost like two different cities. Nowadays, the combination of the upper town on the high limestone hill and the lower town at its foot form an expressive skyline that is visible from a great distance both from land and sea. The lower town (all-linn) is one of the best preserved medieval towns in Europe, also listed as a UNESCO World Heritage Site since 1997.
 • 169 6 12 hours ago
 • Bedouin.
A word I always found fascinating and was attracted to since I was a kid.✨
A person whose life means travelling as the wind blows.
The wind of change.🌬️
To travel slow under the desert sun. To stop and rest when he needs to.🌞
A person without a strict possession of a house, instead, the whole desert is his home.🏜️
Total freedom lost among the dunes where time is nothing but an illusion. 
A craving for open spaces burned down by the bare bones of Nature.
To be lost and found at the same time.
A nomad whose sole purpose of life is to never stop moving, never stop wandering. 🧭
Bedouin. Can you hear the freedom and power in that simple word?✨
 • Bedouin.
  A word I always found fascinating and was attracted to since I was a kid.✨
  A person whose life means travelling as the wind blows.
  The wind of change.🌬️
  To travel slow under the desert sun. To stop and rest when he needs to.🌞
  A person without a strict possession of a house, instead, the whole desert is his home.🏜️
  Total freedom lost among the dunes where time is nothing but an illusion.
  A craving for open spaces burned down by the bare bones of Nature.
  To be lost and found at the same time.
  A nomad whose sole purpose of life is to never stop moving, never stop wandering. 🧭
  Bedouin. Can you hear the freedom and power in that simple word?✨
 • 428 22 12 hours ago