#фотонанеделата Instagram Photos & Videos

фотонанеделата - 129.3k posts

Top Posts

 • Она што секогаш сум го сакал кај готвењето е тоа што со неколку состојки може да се дојде до инзвонреден вкус. Оваа торта без печење е токму она што Ви е потребно за кога ќе треба да подготвите нешто брзо за вечерашна седенка со пријателите.

Потребни состојки:

250 гр. бисквити
млеко за потопување
1 пудинг од чоколадо
500 мл. млеко
200 гр. шеќер
2 пакетчиња ванилин шеќер
150 гр. омекнат путер
карамел за декорација

За чоколадната глазура:

100 гр. чоколадо за готвење
3 лажици млеко
( овие две состојки се топат на пареа)

Најпрво во тенџере на оган загрејте го шеќерот, се до оној момент кога ќе започне да се топи и прави како карамел. Со дрвена лажица убаво промешајте и бидете сигурни дека целиот шеќер е растопен. Додадете половина од млекото, а во другата половина разредете го прашокот за пудинг. Растворениот пудинг додадете го во смесата заедно со пакетчињата ванилин шеќер. Мешајте со жица за матење додека целата смеса не се згусне. Тргнете од оган и покријте го сварениот пудинг со хартија за свежа храна и оставете го комплетно да се излади. Во меѓувреме изматете го путерот со миксер додека не стане пенест. Во путерот додадете го и пудингот од чоколадо , но комплетно изладен. Добро промешајте ја целата смеса додека не добиете густ и мек фил. Во правоаголно тавче наредете еден ред од бисквитите потопени во млеко. Нанесете од филот , па повторно ред бисквити и се така додека не го потрошите филот и бисквитите. На крајот полејте ја тортата со чоколадна глазура и декорирајте со карамел.

Добар апетит и забавно готвење!

#daveskitchen #food #cake #nobakecake #delish #yummy #foodporn #instafood #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото #инстамомент #инстаграм
 • Она што секогаш сум го сакал кај готвењето е тоа што со неколку состојки може да се дојде до инзвонреден вкус. Оваа торта без печење е токму она што Ви е потребно за кога ќе треба да подготвите нешто брзо за вечерашна седенка со пријателите.

  Потребни состојки:

  250 гр. бисквити
  млеко за потопување
  1 пудинг од чоколадо
  500 мл. млеко
  200 гр. шеќер
  2 пакетчиња ванилин шеќер
  150 гр. омекнат путер
  карамел за декорација

  За чоколадната глазура:

  100 гр. чоколадо за готвење
  3 лажици млеко
  ( овие две состојки се топат на пареа)

  Најпрво во тенџере на оган загрејте го шеќерот, се до оној момент кога ќе започне да се топи и прави како карамел. Со дрвена лажица убаво промешајте и бидете сигурни дека целиот шеќер е растопен. Додадете половина од млекото, а во другата половина разредете го прашокот за пудинг. Растворениот пудинг додадете го во смесата заедно со пакетчињата ванилин шеќер. Мешајте со жица за матење додека целата смеса не се згусне. Тргнете од оган и покријте го сварениот пудинг со хартија за свежа храна и оставете го комплетно да се излади. Во меѓувреме изматете го путерот со миксер додека не стане пенест. Во путерот додадете го и пудингот од чоколадо , но комплетно изладен. Добро промешајте ја целата смеса додека не добиете густ и мек фил. Во правоаголно тавче наредете еден ред од бисквитите потопени во млеко. Нанесете од филот , па повторно ред бисквити и се така додека не го потрошите филот и бисквитите. На крајот полејте ја тортата со чоколадна глазура и декорирајте со карамел.

  Добар апетит и забавно готвење!

  #daveskitchen #food #cake #nobakecake #delish #yummy #foodporn #instafood #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото #инстамомент #инстаграм
 • 1,338 12 4 November, 2019
 • I LOVE the new winter collection in @orsay 😍 плус денес имате -20% попуст на целата колекција 🤗
 • I LOVE the new winter collection in @orsay 😍 плус денес имате -20% попуст на целата колекција 🤗
 • 1,274 20 10 November, 2019

Latest Instagram Posts

 • Through mud it rises.
Through water it emerges.
Through sunlight it blossoms. 
#lotus 🧘‍♀️
#matsyasana
 • Through mud it rises.
  Through water it emerges.
  Through sunlight it blossoms.
  #lotus 🧘‍♀️
  #matsyasana
 • 59 1 1 hour ago
 • Подгответе мини пити со џем од сливи. Одлично печиво да се засладите оваа есен. 👌🏼👨🏽‍🍳🌶😍 Потребни состојки: 
300 г брашно 
250 г путер 
3 лажици шеќер 
2 лажички црвен пипер @sika_spices 🌶
2-3 лажици студена вода
прстофат сол 
За филот: 
10-тина лажици џем од сливи 
1 лажичка црвен пипер @sika_spices 🌶

Најпрво, во длабок сад ставете го брашното, црвениот пипер, шеќерот, солта и путерот. Втријувајте го путерот во брашното и оформете тесто. Додајте ја водата за полесно да оформите тесто. Оставете да се стегне во ладилник околу 20 минути. 
Тестото поделете го на 5-6 помали делови и секој расукајте го во округла кора. Во средишниот дел ставете од џемот и малку од црвениот пипер. Завиткајте ги рабовите на секоја пита како на фотографијата и ставете ги питите во тавче обложено со хартија за печење и оставете да се стегнат питите околу 30 минути во ладилник. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете ги мини питите околу 20-тина минути. 
Добар апетит и забавно готвење!

#daveskitchen #sikaspices #food #jampies #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото
 • Подгответе мини пити со џем од сливи. Одлично печиво да се засладите оваа есен. 👌🏼👨🏽‍🍳🌶😍 Потребни состојки:
  300 г брашно
  250 г путер
  3 лажици шеќер
  2 лажички црвен пипер @sika_spices 🌶
  2-3 лажици студена вода
  прстофат сол
  За филот:
  10-тина лажици џем од сливи
  1 лажичка црвен пипер @sika_spices 🌶

  Најпрво, во длабок сад ставете го брашното, црвениот пипер, шеќерот, солта и путерот. Втријувајте го путерот во брашното и оформете тесто. Додајте ја водата за полесно да оформите тесто. Оставете да се стегне во ладилник околу 20 минути.
  Тестото поделете го на 5-6 помали делови и секој расукајте го во округла кора. Во средишниот дел ставете од џемот и малку од црвениот пипер. Завиткајте ги рабовите на секоја пита како на фотографијата и ставете ги питите во тавче обложено со хартија за печење и оставете да се стегнат питите околу 30 минути во ладилник. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете ги мини питите околу 20-тина минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

  #daveskitchen #sikaspices #food #jampies #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #инстафото
 • 153 3 13 hours ago
 • Walking around on the beautiful streets of Ohrid in fall is just something magical✨🍂🍁
 • Walking around on the beautiful streets of Ohrid in fall is just something magical✨🍂🍁
 • 411 14 18 hours ago
 • За многу години Архангел Михаил <3 👌👨‍🍳😍 Потребни состојки:

1 кгр. брашно
1/2 квасец
3 белки
100 мл масло за јадење
400-450 мл. млако млеко
сол
3 лажички шеќер
семиња по вкус за декорација
1 жолчка за премачкување

Замесете тесто од сите состојки освен од семињата и жолчката.
Оставете го тестото да стаса околу 1 час на собна температура.
Поделете го на три еднакви делови. Од едниот дел расукајте ролат во големина колку што е тепсијата и ставете го во тавчето за печење близу рабовите на тавчето, претходно премачкано.
Од вториот дел од тестото поделете го на половина , повторно оформете ролат и ставете го до првиот ролат во округла форма. од другиот дел оформете топче и ставете го во средина на тестото.
Од третиот дел од тестото поделете го на половина и од едната половина исечете 4 парчиња, секое расукајте го во округла форма големо колку чинија. и премачкани со путер помеѓу секое ставете ги едно врз друго а последното не го премачкувате со путер.. пресечете ги на 8 еднакви делови. Секој триаголник засечете го во средина и врвот протнете го во засечениот дел формирајки крак.
Постапката повторете ја и со другата половина од тестото така што ќе оформите 16 краци. Наредете ги сите краци од тестото низ погачата со врвите нагоре и оставете да стаса околу 20 минути. Премачкајте ја со жолчка и нанесете ги семињата. Печете на 180 степени околу 35 минути.

#daveskitchen #festivebread #bread #yummy #delish #instafood #foodporn #amazing #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата
 • За многу години Архангел Михаил <3 👌👨‍🍳😍 Потребни состојки:

  1 кгр. брашно
  1/2 квасец
  3 белки
  100 мл масло за јадење
  400-450 мл. млако млеко
  сол
  3 лажички шеќер
  семиња по вкус за декорација
  1 жолчка за премачкување

  Замесете тесто од сите состојки освен од семињата и жолчката.
  Оставете го тестото да стаса околу 1 час на собна температура.
  Поделете го на три еднакви делови. Од едниот дел расукајте ролат во големина колку што е тепсијата и ставете го во тавчето за печење близу рабовите на тавчето, претходно премачкано.
  Од вториот дел од тестото поделете го на половина , повторно оформете ролат и ставете го до првиот ролат во округла форма. од другиот дел оформете топче и ставете го во средина на тестото.
  Од третиот дел од тестото поделете го на половина и од едната половина исечете 4 парчиња, секое расукајте го во округла форма големо колку чинија. и премачкани со путер помеѓу секое ставете ги едно врз друго а последното не го премачкувате со путер.. пресечете ги на 8 еднакви делови. Секој триаголник засечете го во средина и врвот протнете го во засечениот дел формирајки крак.
  Постапката повторете ја и со другата половина од тестото така што ќе оформите 16 краци. Наредете ги сите краци од тестото низ погачата со врвите нагоре и оставете да стаса околу 20 минути. Премачкајте ја со жолчка и нанесете ги семињата. Печете на 180 степени околу 35 минути.

  #daveskitchen #festivebread #bread #yummy #delish #instafood #foodporn #amazing #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата
 • 375 7 19 hours ago